Helena Baker, Chodouň 82, 267 51 Zdice, Czech Rep. tel: +420 606 751 845 email: helena@bakerwine.cz
O nás
Aktuality
Publicistická činnost
GUSTIBUS - Toulky za vínem
Články o eno-gastronomii
Snoubení pokrmů s víny
O víně
Vinařský průvodce víny ČR A-Z
Ostatní činnost
JM Víno


www.fijev.org

nekuracke restaurace

Máte přátele, které by zajímaly tyto stránky?
Doplňte do pole emailovou adresu, na kterou zašleme profil Bakerwine.cz

a zde doplňte Vaše jméno:

Jihoamerické soutěže vín

Concursos CMB Catad'or Argentina & Catad'or Uruguay 2006


Nedávno proběhly v Latinské Americe dvě významné soutěže vín: Concurso CMB Catad'or Argentina 2006 v Buenos Aires a Concurso CMB Catad'or Uruguay 2006 v Montevideu. Obě soutěže pomáhá místním pořadatelům každoročně organizovat kancelář Concours Mondial de Bruxelles (CMB), kterou vede Baudouin Havaux a jeho tým Thomas Costenoble, Sally Webster, Géraldine Gérard a další, organizátoři stejnojmenné soutěže vín v Bruselu ("catad'or" je vlastně slovní hříčka v tomto hispano-valonském spojení: "or" znamená francouzsky zlato, "cata" je španělsky degustace a "catador" degustátor).

Jelikož jsem již od roku 1999 součástí zhruba 200-členné degustační komise každoročních soutěží Concours Mondial de Bruxelles, které se konaly nejen několikrát v Bruselu a dalších belgických městech jako jsou Brugy, Antverpy, Ostend a Lutych, ale letos také v Lisabonu, byla jsem coby zkušená degustátorka nominována jako předsedkyně jedné ze tří komisí v soutěži Catad'or Argentina 2006. Dalším dvěma komisím předsedali Isabel Mazzucchelli z Uruguaye a Brazilec Eduardo Viotti, se kterými se navzájem již dlouho známe nejen z Vinalies Internationales v Paříži a Concours Mondial de Bruxelles, ale i ze soutěže Hyatt Wine Awards São Paolo v Brazílii. V průběhu dvou dnů se v Buenos Aires ohodnotilo stobodovou stupnicí podle regulí O.I.V. (Organisation de la Vigne et du Vin v Paříži) více než 400 vzorků argentinských vín a dějištěm byl luxusní butikový hotel Meliá Recoleta Plaza v jedné z luxusních čtvrtích Buenos Aires - Recoleta. Zde se také nachází stejnojmenný historický hřbitov, kam mezi nejnámější rezidenty musí bezesporu patřit Evita Duarte de Perón. V degustačních komisích, kromě argentinských profesionálů z řad sommelierů a novinářů píšících o víně, zasedli také Antony Le Ray-Cook za Velkou Británii, Mariusz Kapczynski z Polska, Thomas Vaterlaus ze Švýcarska a Juan-Carlos Rincón, občan USA kolumbijské národnosti žijící v Londýně.

V průběhu slavnostní gala večeře v areálu veletrhu Exposición Vinos y Bodegas v Buenos Aires byly vyhlášeny velké zlaté, zlaté a stříbrné medaile. Bylo jich mnoho - 30 % z více než 400 hodnocených vzorků! Za zmínku stojí vína vinařství Trapiche, Chakana, La Celia, Familia Schroeder, Joffré, Etchart, Nieto Senetiner, Salentein, Rutini, Tittarelli, Familia Zuccardi a mnoho dalších.

O týden později proběhla podobná soutěž v hotelu Crystal Palace v Montevideu, kde se k nám připojili další dva degustátoři - Sylvia Cava z Chile a Thomas Ilkjaer, Dán žijící ve Švédsku. Ovšem zde byl jeden zásadní rozdíl: v jedné degustační komisi, které předsedal Eduardo Viotti, zasedli jen zahraniční degustátoři. Důvod byl prostý - v Uruguayi je pouze pár desítek vinařství (z celkového počtu asi 250), která produkují špičková vína hodná přihlášení do mezinárodních soutěží vín a místní profesionálové jsou s jejich víny dokonale obeznámeni. V Urugyayi jsme hodnotili něco přes 150 vzorků a soutěž trvala tři dny. Každé odpoledne jsme pak navštívili převážnou většinu těch vinařství, která poslala svá vína do soutěže a třetí den jsme pochopili, proč nám již nebyly sděleny odrůdy anonymně degustovaných vín. Po několika návštěvách a řízených degustacích v jednotlivých podnicích jsme totiž už velmi dobře věděli, které vinařství například produkuje víno z odrůdy Cabernet Franc, které z Petit Verdot či Syrah a které má ve svém sortimentu Albariño... Zářící hvězdou v Urugayi je odrůda Tannat, která tvoří součást sortimentu každého vinařství, jež mělo do soutěže přihlášená svá vína a tak se příznivci tohoto kultivaru mohli opravdu každý den na co těšit! Tuto odrůdu, známou především v jihozápadním koutu Francie v apelacích Madiran a Cahors, přivezli do Uruguaye z Evropy v roce 1870 Baskové. Po celých sto let se jí přezdívalo Harriague, podle jejího propagátora. Výsledky soutěže Catad'or Uruguay byly slavnostně vyhlášeny na gala večeru v Sala Hugo Balzo divadla Sodre v Montevideu za přítomnosti princezny Laetitie d'Arenberg, která rovněž udělila zvláštní cenu za nejlépe ohodnocené víno v soutěži Catad'Or CMB Uruguay 2006. O tuto cenu se musela rozdělit tři vína: Río de los Pájaros Tannat 2005 z bodegy Pisano, Cabernet Sauvignon 2004 od Vinos Finos H. Stagnari a konečně Montes Toscanini Reserva Familiar 2006. Organizace Concours Mondial de Bruxelles pomáhá, kromě své vlastní bruselské soutěže a Catad'or Argentina a Catad'or Uruguay, rovněž s organizacemi podobných soutěží vín v USA, Číně a Brazílii a tím se stává opravdu "mondial" (světovou). Více informací a výsledky všech CMB soutěží naleznete na www.concoursmondial.be.

Tento článek byl rovněž publikován v časopise Víno Revue č. 12/2006

Pro další související články klikněte na ikonu zde:

nebo také zde:


4278358 Copyright 2000-2004, IT-MEDIA a.s., publikační systém MediaAdmin