Helena Baker, Chodouň 82, 267 51 Zdice, Czech Rep. tel: +420 606 751 845 email: helena@bakerwine.cz
O nás
Aktuality
Publicistická činnost
GUSTIBUS - Toulky za vínem
Články o eno-gastronomii
Snoubení pokrmů s víny
O víně
Vinařský průvodce víny ČR A-Z
Ostatní činnost
JM Víno


www.fijev.org

nekuracke restaurace

Máte přátele, které by zajímaly tyto stránky?
Doplňte do pole emailovou adresu, na kterou zašleme profil Bakerwine.cz

a zde doplňte Vaše jméno:

Degustační poznámky

Co John s Helenou v poslední době degustovaliAbtswinder Altenberg Silvaner Kabinett trocken 2004
- Staatlicher Hofkeller Würzburg, Franky, Německo:  toto víno má velmi komplexní vůni, ve které se mísí ovocitost žlutých plodů, jako jsou meruňky, broskve, blumy nebo ryngle, s minerálovitými podtóny.  V chuti je suché, plné, harmonické, s elegantním odchodem.  Je vynikající v doprovodu chřestových specialit, které jsou právě v sezóně!


Monthelie 2001 AOC -
Domaine Henri & Gilles Buisson, Saint Romain, Burgundsko: toto víno pochází z méně známé apelace Côte de Beaune, kde rodina Francka Buissona vlastní několik vinic v několika vinařských obcích (Pommard, Volnay, Meursault, Monthelie, Auxey-Duresses, Saint-Romain, Santenay, Savigny a grand cru Corton). Je již plně vyzrálé, s atraktivními animálními tóny a jemnými tříslovinami, které se prolínají do ovocitosti lesních plodů a podhoubí.  Milovníci těchto burgundských vín si opravdu přijdou na své!


Mount Athos 2005 - Tsantali, Chalkidiki, Řecko: hrozny pro produkci tohoto vína pocházejí z posvátné země a kláštera Agios Panteleimon na jednom z poloostrovů Chalkidiki - Mount Athos. Toto neobvyklé řecké červené víno vyrobené z odrůd Grenache a Limnio má osobité aroma peckovitého ovoce s kořenitostí a peprností v chuti.  Je vhodné jako doprovod nejen ke specialitám řecké kuchyně jako jsou mezze, ale i k různým těstovinám, letním salatům a sýrům.


"La Roccaia" Vin Santo Toscano 1994 - Az. Agr. La Roccaia, San Gimignano, Toskánsko, Itálie:   Vin Santo je tzv. "svaté" víno z Toskánska. Vyrábí se tradičním oxidačním způsobem kdy se hrozny z odrůd Trebbiano a Malvasia nechávají přes zimu vyschnout v dobře větraných půdních prostorách. Výsledný vylisovaný mošt se zapečetí do 50litrových soudků, na jejichž dnech jsou kvasničné kaly z předešlých šarží. Víno kvasí pomalu, následně zraje bez dolévání a celý proces trvá zpravidla tři, ale často až pět i šest let.  Tento exemplář je zlatavého roucha, intenzivního medového aroma s vyváženou chutí a velmi dlouhým dozníváním. Podává se s cukrovím Cantuccini, které se ve víně namáčí.


Schilcher Elegance 2006 Weststeiermark - Familie Lazarus, St. Stefan ob Stainz, Západní Štýrsko, Rakousko:  víno je budoárově růžového šatu, vyniká intenzivní vůní lesních jahod a černého rybízu a v chuti je svěží a dobře pitelné díky jeho výrazné ovocitosti a pikantní kyselince .


Wehlener Sonnenuhr 2000 Riesling Spätlese - Weingut Bäumler-Kerpen Erben, Wehlen, Mosel, Německo:  toto rodinné vinařství vlastní vinici v nejlepší poloze vinařské obce Wehlen zvané Sonnenuhr (sluneční hodiny, které skutečně ve vinohradě vidíte!) kde pěstují pouze odrůdu Ryzlink rýnský několika stylů. Tento se pyšní rouchem barvy ryzího zlata, ve vůni rozpoznáme intenzivní citrusovo-medové aroma podtržené jemnými naftovými výpary. Dlouhý, elegantní odchod. Riesling jak má být!


Cépage Chardonnay 2006 - Nové Vinařství, Drnholec, Mikulovská podoblast, Czech Republic:  nová série "Cépages" z Nového vinařství uvedla letos na trh pouze jednoodrůdová vína oproti loňským "Cuvées", která se těšila velké popularitě a dokonce získala i medailová ocenění na mezinárodních soutěžích v zahraničí.  "Cépage" Chardonnay má typickou vůni rozkvetlé moravské louky, v chuti je suché, plné a harmonické.


Hafner der Sonnenkönig 1998 Chardonnay Trockenbeerenauslese
- Hafner Weine, Mönchhof, Burgenland, Rakousko:  toto noblesní víno má zlatavý šat a mocnou vůni po meruňkách, sultánkách a přehršli dalších suchých plodů.  Oblast v okolí Neziderského jezera je známá takovými sladkými skvosty jako je toto víno neboť jsou zde příznivé podmínky pro tvorbu ušlechtilé plísně Botrytis cinerea. Jeho chuť je medová, ale s vyváženou kyselinkou a nekonečně dlouhým dozníváním.


Clos de la Collarderie 1996 AOC Chinon - Domaine de la Fontaine, Chinon, Loire, Francie:  toto "cuvée unique" vynikajícího ročníku je hluboké granátové barvy, ve vůni evokuje drobné peckoviny a v chuti je stále svěží, s vynikající strukturou.


Frankovka 2001 jakostní - Ladislav Musil, Vinařství Musilovi, Dolní Kounice, podoblast Znojemská:  tato dolnokounická frankovka z viniční trati Nová hora překvapí svojí ovocitostí, svěžestí a hladkými tříslovinami a především tím, co zručný vinař v relativně špatném ročníku dokáže vytvořit. Poklonu složil i přední vinař Argentiny - Julio Viola (Bodega del Fin del Mundo z Patagonie), když jsem mu toto víno vybrala nedávno v Praze k večeři...Guilhem L'Hérétique 2002 AOC Corbières - Les Vignerons de Cucugnan, Languedoc, Francie:  cuvée odrůd Carignan, Syrah a Grenache ze starých vinic, malých výnosů, bylo elaborováno v sudech "barrique" z francouzského dubu.  Je koncentrované, plné v chuti, bohaté ovocitosti lesních plodů s jemnou kořenitostí, kde dub je již zcela integrován a víno působí extrémně harmonicky. Doporučuje se dekantovat 1 hodinu před konzumací a podávat se zvěřinou či velmi zralými sýry.


Serre Longue 2003 AOC Côtes du Roussillon Villages - Domaine de la Serre, Arnaud Vera, Maury, Francie:  víno pochází ze sousední vesnice výše uvedeného vzorku i když spadá do jiné apelace.  Obec Maury se vyznačuje fortifikovanými víny, avšak v poslední době se progresivní vinaři zabývají čím dále tím více i výrobou nedolihovaných vín.  Domaine de la Serre je jedno takové vinařství a tento vzorek je exemplárním příkladem.  Jeho ovocitá vůně a chuť je podtržená sametovou tříslovinkou, je hebké a vyvážené, s dlouhým odchodem.


Pago de Tharsys Albariño y Godello 2006 (Vendemia nocturna) Utiel Requena DO - Pago de Tharsys, Valencia, Španělsko:  bílé víno z ušlechtilých galicijských odrůd, které se v oblasti Valencie sklízejí v noci (viz Vendemia nocturna), aby se za prudkého slunečního svitu hrozny zbytečně nepřehřály.  Toto víno má roucho barvy ryzího zlata, ve vůni vyniká pronikavé aroma exotického ovoce a akátových květů, chuť je komplexní, harmonická a velmi dlouhá.


"Les Grands Picotins" Savigny-les-Beaune 2005 - Domaine Henri & Gilles Buisson, Saint Romain, Burgundsko, Francie:  velmi ovocité (třešně, maliny), mladistvé víno, typických pinotových vlastností, vhodné k delší archivaci.4258491 Copyright 2000-2004, IT-MEDIA a.s., publikační systém MediaAdmin