Helena Baker, Chodouň 82, 267 51 Zdice, Czech Rep. tel: +420 606 751 845 email: helena@bakerwine.cz
O nás
Aktuality
Publicistická činnost
GUSTIBUS - Toulky za vínem
Články o eno-gastronomii
Snoubení pokrmů s víny
O víně
Vinařský průvodce víny ČR A-Z
Ostatní činnost
JM Víno


www.fijev.org

nekuracke restaurace

Máte přátele, které by zajímaly tyto stránky?
Doplňte do pole emailovou adresu, na kterou zašleme profil Bakerwine.cz

a zde doplňte Vaše jméno:

R - Ř

Představujeme česká a moravská vinařství začínající písmeny "R" a "Ř"


Reisten s.r.o., Zámek 2, 691 42 Valtice
Sklep:  Česká 18/19, 692 01 Pavlov

Vinařství Reisten, pojmenované podle dominantní stavební památky ve Valticích - kolonády Reistny, postavené jako vzpomínku na otce knížete Jana I., knížete Františka Josefa I. a na jeho v mládí zemřelé tři bratry.  Radomír Nepraš, původním povoláním architekt, vyměnil svoji profesi za hobby, kterému se dnes věnuje na plný úvazek a začátkem 90. let založil toto butikové vinařství v prostorách barokního sklepa ze 17. století v malebné obci Pavlov pod Pálavskými vrchy nad vodní nádrží Nové Mlýny.

Zpočátku se hrozny pro výrobu vín nakupovaly od pěstitelů, s nimiž firma uzavřela dlohoudobou smlouvu a vinice byly pečlivě ošetřovány krátkým řezem s odpovídajícím ošetřením a selektivními sběry hroznů.  Nyní má Reisten 27 ha svých vlastních vinic, které nedávno začaly plodit.  Ročník 2005 je tak prvním ročníkem, ve kterém toto vinařství vyrobilo veškeré víno z vlastních vinic.  Architekt-vinař Radek Nepraš intenzivně studoval vinařství a vinohradnictví na různých zahraničních stážích a ve špičkových vinařstvích (za zmínku stojí věhlasné burgundské vinařství Bouchard Père et Fils v Beaune) a do svých vinic vysadil odrůdy specifických klonů ze specifických proveniencí.  Pro zajímavost, sazenice jeho Chardonnay pocházejí ze slavné burgundské obce Meursault, Rulandské šedé z alsaského Colmaru, Sauvignon ze Sancerre na Loiře, Rulandské bílé z Neustadtu an der Weinstrasse ve Falcku a Ryzlink rýnský z německého Geisenheimu v oblasti Rheingau.  

Zpracování hroznů je velmi šetrné, veškerý sběr je ruční do třicetilitrových bedýnek. Hrozny se odzrňují, ale nemelou a ihned zpracovávají. Opatrně se lisují v pneumatickém lisu do max. tlaku 1,2 Baru a výlisnost činí zhruba 68 %.  Dále proběhne fyzikální odkalení po zchlazení moštu na 8 °C během 24-48 hodin a fermentace v přísně reduktivním prostředí v nerezových tancích při teplotách 14-18 °C.  Červená vína zrají po dobu 2 let ve francouzských dubových sudech z oblasti Allier a chloubou vinařství jsou speciální výběry jako jsou vína ledová a bobulové či botrytické výběry.  Není divu, že si mezi některými milovníky vín vinařství Reisten brzy vydobylo pověst nejlepšího výrobce vín v ČR.  Nedávno stálo Vinařství Reisten u založení sdružení V8 a jeho členové - 8 špičkových vinařství republiky - mají společnou marketingovou strategii.  Výsledkem tohoto spojení je již první společný export vín do Nizozemí.

Vína vinařství Reisten s.r.o. jsou často oceněna medailemi na mezinárodních soutěžích a z poslední doby má na kontě zlaté medaile z Grand Prix Vinex, Vinofora, Valtických vinných trhů a jsou zařazena do přehlídky Salon vín České republiky.

Kontakt:  arch. Radomír Nepraš, JUDr. Ludmila Veselá
Tel:  +420 519 515 299, mobil +420 777 151 299
www.reisten.net
E-mail rane@iol.cz4278371 Copyright 2000-2004, IT-MEDIA a.s., publikační systém MediaAdmin